Lodní elektromotory Mercury AVATOR

Lodní elektromotory Mercury AVATOR

Mercury představilo koncept závěsného elektromotoru pro menší čluny. AVATOR lodní elektromotory by měly být lehké, s výměnnou baterií a minimálními nároky na údržbu. Konkrétní modely by měly být představeny ještě letos, další pak v roce 2023.

 
Koncept lodních elektromotorů Mercury Avator
Design konceptu AVATOR odkazuje nejen svou barvou na modelovou řadu V6, V8 a V12 a dle nás je velice povedený - hezký detail je výklopný horní kryt jako u motoru V12 - tak snad se dostane v nezměněné podobě i do sériové výroby. Mercury ale zatím moc dalších technických detailů neprozradilo.
Vyměnitelná baterie lodního elektromotoru Mercury Avator
 
Koncept AVATOR představuje náhled do nově budovaného segmentu elektromotorů Mercury, který by měl redefinovat, co znamená mít lehký závěsný motor na člunu, který navíc během jízdy produkuje nulové emise a je naprosto tichý.
Čelní displej lodního elektromotoru Mercury Avator
 
Design Avatoru se zaměřuje na ergonomii (jak během jízdy, tak i přenášení a uskladnění), nové materiály odolné korozi a slibuje neprůstřelnou spolehlivost. Klíčovým heslem je ale především efektivita - nejen přenos energie z baterie na vrtuli, ale hlavně skutečný výkon na vodě. V tomto ohledu byla hydrodynamickému řešení věnována velká pozornost.
 
Podle vrtule se stoupáním 9P, která se u dnešních 4-taktů Mercury standardně užívá u motorů o výkonu 10 až 15 koní (byť s mnohem menším průměrem), a podle velikosti závěsu, náš tip je, že AVATOR míří do segmentu výkonů 5 až 10 koní. No, necháme se překvapit.
Vrtule lodního elektromotoru Mercury Avator
 
Každopádně něco na myšlence zcela tiché jízdy určitě je. Kromě toho s takovým motorem můžete na vodní plochy, kam běžně spalovací motory nesmí. Odpadnou také starosti se startováním, nesprávnou polohou při pokládání a s posezónním servisem.
 
Takže držme palce, aby cena motorů AVATOR, které budou představeny později v roce 2022, nebyla příliš vysoká, aby dojezd odpovídal dnešnímu standardu 12L nádrže daného výkonnostního segmentu a... aby to pořádně jelo! :)